Upcoming Team Events

Wednesday, February 26th – Mandatory Team Meting – LMC Lecture @ Pomona HS – 2:20 pm

Monday, March 2nd – First Official Practice – Pomona Gym –


Pomona Distance Team Calendar


Tentative 2020 Track & Field Schedule

Monday, March 2nd – 1st day of track

Wednesday, March 4th – Road Runner Shoe Fit Night/Midici’s Fundraiser

Friday, March 13th – Ralston Valley Invite (4 entries)

Saturday, March 14th – Columbine Invite (3 entries)

Wednesday, March 18th – Jeffco Non Qual (3 or 4 entries)

Thursday/Friday/Saturday/Sunday) Chandler Rotary (?) – March 21st

Saturday, March 21st thru Sunday, March 29th – Spring Break

Wednesday, April 1st – Jeffco Qual (3 or 4 entries)

Saturday, April 4th – Arvada City Championships (5 entries – 1 relay)

Tuesday, April 7th – Jeffco JV Scrimmage – Coaches run it – (unlimited)

Wednesday, April 8th – Broomfield Throwers Jamboree – (Throws only)

Saturday, April 11th – Mustang Track Invite – (Mountain Range HS – ? entries)

Thursday/Friday/Saturday/Sunday, April 10/11 – Arcadia (?)

Tuesday, April 14th – Dennis Shepherd (9th Grade League Championships – 3 to 5 entries)

Friday/Saturday, April 17th/18th – Pomona Invite (2 entries – all athletes work)

Tuesday, April 21st – 5A League Relays

Saturday, April 25th – Dakota Ridge Invite (Top kids)

Wednesday, April 29th – 5A JV Championships

Friday, May 1st – Stutler Bowl Twilight (Top 2/3 or more if qualify)

Wednesday, May 6th – 4A/5A League Prelims (3 entries)

Saturday, May 9th – 4A/5A League Finals

Tuesday/Wednesday May 12/13 – Last Chance Qual

Friday, May 15th – John Martin Invite (only for any borderline qualifiers – in FOCO)

Saturday, May 16th – Rangeview Raider Invite (only for any borderline qualifiers)

Th/F/S, May 21, 22, 23 – State Track


2019 Cross Country Schedule

Friday, August 23rd – Vista Nation 2 MileHighlands Ranch, CO

Thursday, September 5th – Stanley Lake Gator InviteArvada, CO

Saturday, September 7th – Liberty BellLittleton, CO

Friday, September 13th – Arvada West InvitationalArvada, CO

Tuesday, September 17th  – Denver East InvitationalDenver, CO

Saturday, September 21st – Pueblo Central InvitationalPueblo, CO

Saturday, September 28th – Pat Patten InvitationalBoulder, CO

Friday, October 4th – Pat Amato InvitationalNorthglenn, CO

Friday, October 11th – League ChampionshipArvada, CO

Friday, October 18th – Regional Championship* – Denver, CO

Saturday, October 26th – State ChampionshipColorado Springs, CO

* Top 7 Boys & Girls Only